پیدا کردن یک باشگاه و یا داشتن یک روتین ورزشی که برای شما مناسب باشد و به نتیجه مدنظرتان برساند، کار راحتی نیست. شما باید به زمان، تلاش و ورزش خود متعهد باشید، در غیر اینصورت چرخه نظم ورزش تان به هم می خورد؛ اما اگر بتوانید به یک روتین منظم برسید، همه چیز به حالت طبیعی برمی‌ گردد‌.

هر روز باشگاه رفتن

سطح اندورفین در جریان است و شما احساس می کنید که بدن تان ریتم پیدا کرده و وسوسه می شوید که 7 روز هفته را به باشگاه بروید اما چیزی که مهم است، این است که در دوران ورزش، استراحت هم به همان اندازه اهمیت دارد؛ بنابراین سوال اینجاست که آیا هر روز ورزش کردن یا هر روز به باشگاه رفتن برای بدن اشکال دارد؟ لزوما خیر.

7 روز یا 3 روز، مسئله این است

نمی‌ توان یک راهبرد کلی برای تعداد روزهای ورزش در طول هفته در نظر گرفت. پیدا کردن یک برنامه دقیق که بتواند برای شما بهترین باشد، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ همچنین باید ببینیم که هدف از ورزش کردن چیست.

طبق گفت و گوهایی که با متخصصان ورزشی داشته ایم، آنها توضیح دادند:” با توجه به اینکه بدن افراد با یکدیگر متفاوت است، روتین ورزشی آن ها هم با یکدیگر فرق می کند. به خاطر همین پاسخ مشخص و دقیقی نداریم که افراد باید چند روز در هفته ورزش کنند. همه چیز بستگی به هدف شخص و سطح کنونی تناسب اندامش دارد.”

اگر جزء افرادی هستید که می خواهید هر روز ورزش کنید، به این نکته دقت کنید که باید ورزش هوازی و کار با وزنه را در روز ها تغییر دهید تا تنوع ورزشی داشته باشید و بیشترین تاثیر را بگیرید. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد می کند که حداقل دو روز در هفته کار با وزنه انجام دهید و در کنارش، هوازی را برای سلامت تنفس و قلب به انجام برسانید.

اهمیت روزهای استراحت در تناسب اندام

اگر هر روز هفته به باشگاه می روید، احتمال اینکه زیاده‌روی کنید خیلی بیشتر خواهد شد. تمرین و ورزشِ بیش از حد، یک نگرانی رایج است و برای افرادی که چند روز در هفته باشگاه می روند وجود دارد. ممکن است که بعد از این دوران احساس خستگی و آسیب‌ دیدگی پیدا کنید، زیرا خودتان را خیلی مجبور به ورزش های زیاد و شدید و پشت سر هم کرده اید. البته به شرطی که با استراتژی پیش بروید؛ این ورزش روزانه به بدن آسیب وارد نمی کند.

مراقب عضلاتتان باشید

نکته کلیدی برای موفقیت در چنین حالتی این است که بیش از حد توان از عضلات تان کار نکشید و مدت زمان خیلی طولانی ورزش نکنید. اگر هر روز به باشگاه می روید، یک جلسه 45 دقیقه ای برای ورزش در نظر بگیرید و خیلی زیاده روی نکنید و بیش از حد؛ یک عضله را به کار نگیرید و سعی کنید که تمام عضلات را درگیر کنید.

هنگام احساس نیاز به استراحت، فقط استراحت کنید

اگر احساس می کنید که به استراحت نیاز دارید، هرگز از استراحت کردن نترسید. در واقع روز هایی که عضلات در حال استراحت هستند، همان روز هایی هستند که رشد می‌ کنند. کار با وزنه باعث می‌ شود که پارگی های کوچکی در ماهیچه به وجود بیاید که در زمان استراحت دوباره ترمیم می شود و رشد می کند. داشتن یک روز استراحت بین ورزش می‌ تواند عامل خوبی برای تمرین عضلات باشد. روز های استراحت برای سلامت ذهن مان هم اهمیت دارند.

در نتیجه نمی توان نسخه یکسانی را برای همه پیچید. شما باید با توجه به بدن، سلامت و توانایی و مشورت با مربی خود تصمیم بگیرید که چند روز در هفته را به باشگاه رفتن اختصاص دهید و چند روز هفته را هم استراحت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *